Do matek, których dzieci noszą jeszcze pieluszki!

(lub częściowo się ich pozbyły, ale w procesie odpieluchowania napotykają kłopoty)

Droga Mamo!

Jeżeli:

 • Twoje dziecko załatwia swoje potrzeby fizjologiczne do nocnika lub toalety;
 • Nosi jeszcze pieluchy, ale Ty wiesz, jak krok po kroku przejść przez odpieluchowanie i kiedy to zrobić;
 • Postanowiłaś czekać, aż Twoje dziecko samo się odpieluchuje, to…

nie czytaj dalej!

Prawdopodobnie masz sporo aktualnej wiedzy dotyczącej tzw. “nauki czystości”, a do tego nie czujesz presji czasu ze strony zbliżającego się pójścia dziecka do przedszkola. A może po prostu mieszkasz na półkuli południowej i jest u Ciebie zima :)

(Podczas gdy w Polsce za chwilę będzie lato i świetna okazja do rozpoczęcia odpieluchowania).

Widzę, co się dzieje w sierpniu każdego roku.

Nie wiem, czy też widziałaś, jak każdego roku pod koniec wakacji rodzice zaczynają szukać sposobów na to, żeby pożegnać pieluchy. Chcą zdążyć, póki jest ciepło albo słyszeli, że muszą uwinąć się z tematem przed rozpoczęciem przygody dziecka z przedszkolem. Pytają o książki, nagrody, nocniki, które dwulatki

i trzylatki mają pokochać miłością dozgonną.

Nie ma takich rzeczy.

Kiedy zegar odliczający koniec wakacji coraz głośniej tyka, zaczynają się nerwowe ruchy. Dzieci nie zawsze chcą współpracować, gdy rodzice się śpieszą. Twoje też?

Pośpiech jest złym doradcą. Skłania nas do rozwiązań, które nie są w zgodzie z naszymi wartościami

albo są dla wszystkich stresujące.

Pewnie słyszałaś już tysiąc wzajemnie wykluczających się opinii dotyczących odpieluchowania:

 • wysadzać na nocnik jak najwcześniej,
 • nie wysadzać na nocnik wcale,
 • zdjąć pieluchy raz a dobrze,
 • zdjąć na dzień, ale zostawić jeszcze na noc,
 • dawać książeczki i bajki, żeby zechciało trochę posiedzieć na nocniku,
 • dawać malutką nagrodę za samą chęć siedzenia tam bez pampersa,
 • nie nagradzać, bo przecież to tylko fizjologia,
 • kupić tylko nocnik,
 • kupić tylko podkładkę na ubikację,
 • miejsce nocnika jest w toalecie,
 • miejsce nocnika jest blisko dziecka,
 • zakładać pieluszkę na wyjścia,
 • nie nakładać, bo robi się dziecku wodę z mózgu itd.

MOŻNA ZWARIOWAĆ OD TEGO CHAOSU!

Zasięganie opinii od rodziny i znajomych pewnie nie sprawi, że poczujesz się pewniejsza. Gdyby tak było, temat miałabyś pewnie za sobą, prawda?


Kiedyś naukę załatwiania się na nocnik zaczynano zanim dziecko umiało dobrze siedzieć. Nic dziwnego, skoro nasze matki musiały prać i prasować tetry. Poza tym nie było świadomości tego, jak

nieprawidłowe odpieluchowanie tworzy złe nawyki na całe życie.

W odpieluchowaniu nie chodzi o wyścig “która mama będzie pierwsza!”. Pewnie słyszałaś, żeby nie uczyć dziecka chodzenia poprzez wkładanie do chodzika. Sprzęt ten kształtuje nieprawidłowe wzorce ruchowe. Jeśli nie wyłapiemy ich i nie skorygujemy, zostają z nami na całe życie.

Z odpieluchowaniem jest tak, jak z chodzeniem. Liczy się to, w jaki sposób dziecko nabędzie umiejętność załatwiania swoich potrzeby do nocnika lub toalety, a nie tylko kiedy to się stanie.

Czy wiesz, że:

 • siusianie na zawołanie, czyli na przykład robienie siusiu zawsze przed wyjściem z domu (bez względu na to, czy odczuwamy realną potrzebę);
 • długie przesiadywanie na toalecie;
 • oddawanie moczu i stolca w nieprawidłowej pozycji;
 • wysadzanie w określonych stałych porach

powoduje problemy z mięśniami dna miednicy (co może skutkować nietrzymaniem moczu, bolesnym współżyciem, obniżeniem się narządów rodnych i dolegliwością zwaną pęcherzem nadreaktywnym)?

Długofalowych efektów metody odpieluchowania nie zobaczysz u dwulatka czy czterolatka. Konsekwencje nieprawidłowej nauki korzystania z toalety i nabranych przez to złych nawyków są widoczne w okresie dojrzewania i dorosłości.

Czy wiesz, że aż ⅓ dorosłych kobiet ma problemy z mięśniami dna miednicy

Tak, co trzecia Twoja koleżanka popuszcza mocz przy kichnięciu albo podbiegnięciu

do autobusu albo skarży się na ból w trakcie współżycia!

(Jeśli nie wierzyłaś, że “stare dobre metody” odpieluchowania wcale nie były dobre, to miałaś rację!)

Pewnie już rozumiesz, dlaczego aktualnie nawet eksperci z różnych dziedzin dają tak sprzeczne zalecenia? Każdy patrzy tylko ze swojej perspektywy i często posługuje się nieaktualnymi informacjami!

Jeśli podzielisz się wątpliwościami z innymi mamami, usłyszysz co najmniej kilkanaście różnych scenariuszy i…

nadal nie będziesz wiedziała, od czego zacząć.

Jeśli porozmawiasz z psychologiem dziecięcym starej daty, to bardzo możliwe, że będzie krzywo patrzył na niedopieluchowanego dwulatka. Niestety, kierując się niezaktualizowaną wiedzą i własnymi doświadczeniami z “dawnych czasów”.

Jeśli poprosisz o radę fizjoterapeutkę uroginekologiczną, zrobi Ci wykład o mięśniach dna miednicy, zwieraczach, mięśniach pośladkowych i każe czekać.

A co, jeśli Ty i dziecko nie chcecie czekać?

Tylko pomyśl: za chwilę lato. Wychodzicie na długie spacery, do ogrodu albo na plac zabaw. Dziecko biega już bez pieluszki. Możesz szybko zareagować na sygnalizowane przez niego potrzeby fizjologiczne. Pomagasz ściągnąć majtki i spodenki, i gotowe. Stopniowo wypadków przy pracy staje się coraz mniej.

W razie wpadki przebranie malucha zajmuje dosłownie 15 sekund.

A może myślisz raczej:

“Zaczynamy we wrześniu przedszkole”

i ogarnia Cię niepokój, bo nie wiesz, czy lepiej zacząć w maju, czy poczekać na większą gotowość dziecka w sierpniu. I czym w ogóle jest ta mityczna “gotowość” na odpieluchowanie?

I jak się w ogóle za to zabrać?

Nie zliczę już, ile razy to pytanie zostało mi zadane. Ja też jestem mamą i wiem, jak trudne jest podejmowanie decyzji, kiedy nie wiemy, komu zaufać!

Nazywam się Magdalena Komsta i z wykształcenia jestem psycholożką, pedagożką, dyplomowaną promotorką karmienia piersią Centrum Nauki o Laktacji i doulą. Wspieram rodziców dzieci od 0 do 3 roku życia.

Od 2016 roku tworzę blog Wymagajace.pl, który miesięcznie odwiedza ponad 80 tysięcy osób. Współpracuję z Akademią Pawła Zawitkowskiego. Prowadzę warsztaty, konsultacje indywidualne, grupy wsparcia oraz webinary i kursy online dla rodziców, a także szkolę profesjonalistów. Regularnie występuję w mediach, udzielam eksperckich wypowiedzi i publikuję teksty w ogólnopolskich miesięcznikach. Jako konsultantka merytoryczna współpracowałam m.in. z BBC i Wydawnictwem Agora.

Każdego roku tylko w moich szkoleniach na żywo bierze udział prawie tysiąc rodziców.

Pracuję w duchu Rodzicielstwa Bliskości. Wspieram rodziców, którzy chcą wychowywać swoje dzieci bez przemocy.

Prywatnie jestem mamą pięcioletniej dziewczynki.

Widzę, jak wielu rodziców przyjeżdża na moje warsztaty o odpieluchowaniu, zwłaszcza te organizowane wiosną.


Widzę, jaki mętlik w głowie robią im ich własne matki i teściowe, wywierające presję na zdjęcie pieluchy już przed roczkiem.

Widzę, że internetowi doradcy z ogromnymi budżetami reklamowymi niestety nie zaktualizowali wiedzy od lat 80. ubiegłego wieku i nadal rekomendują wysadzanie niesiadających niemowlaków na nocnik

o stałych porach. (A później widzę, jak wraz z rodzicami i lekarzami staramy się odkręcić zaparcia nawykowe i inne problemy, które bywają konsekwencjami stosowania właśnie takich “starych metod”…).

Widzę, że mamy nie mają czasu na samodzielne poszukiwanie i weryfikowanie wiedzy rozsianej po internecie i książkach i potrzebują przewodnika “krok po kroku”.

Widzę, jak w temacie odpieluchowania brakuje rodzicom spokoju i pewności siebie.

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość

Postanowiłam, że dla świadomych mam stworzę rozwiązanie, które będzie spełniać jednocześnie trzy kryteria:

Pierwsze – same konkretne wskazówki. Powiem Ci, co mówić, a czego nie mówić przy sukcesach i przy wpadkach. Pomogę przygotować mieszkanie, auto i wszystkich opiekunów dziecka. Krok po kroku zaprezentuję plan działania w pierwszych dniach nauki korzystania z nocnika. I to bez eksperckiego zadęcia, żadnego psychologicznego Ą, Ę. Jestem znana z tego, że potrafię trudne rzeczy wyjaśniać prostym językiem.

Drugie – tanie, bo zależy mi na tym, żeby było dostępne dla jak największej liczby rodziców.

Trzecie – dostępne online, do obejrzenia i przeczytania w każdej chwili dnia i nocy. Ja też jestem mamą

i wiem, że nie zawsze jest możliwość, żeby pojechać gdzieś na szkolenie na pół dnia.

I tak zorganizowałam:

Szkolenie online “Odpieluchowanie bez stresu”

Podczas szkolenia online “Odpieluchowanie bez stresu” dowiesz się:

 • po czym poznać, że dziecko jest gotowe na odpieluchowanie – opowiem Ci o oznakach gotowości fizycznej i emocjonalnej na rozpoczęcie nauki korzystania z nocnika. Jeśli słyszałaś opowieści o dzieciach, które w ciągu dosłownie kilku dni załapały, o co chodzi, to ich rodzice prawdopodobnie dostrzegli i wykorzystali właśnie tę gotowość do odpieluchowania.
 • jak przygotować dziecko, siebie i dom do tego procesu – otrzymasz kompletną listę nie tylko przedmiotów, które należy kupić, ale również rzeczy, które warto przemyśleć i przygotować przed rozpoczęciem odpieluchowania tak, aby maksymalnie ułatwić jego przebieg.
 • kiedy zacząć odpieluchowanie – jak wybrać dobry moment na “dzień zero” i dlaczego to tak istotne, żebyś to Ty była wtedy obecna (nawet jeśli niania lub żłobek nie bardzo chcą współuczestniczyć).
 • od czego zacząć odpieluchowanie – co robić pierwszego dnia odpieluchowania, a do trzeciego. W samych konkretach powiem Ci, jak ubrać dziecko na początku, kiedy (i jakie) założyć mu majtki, gdzie trzymać nocnik i jak reagować na wpadki.
 • jak wygląda nocne odpieluchowanie – i dlaczego tak mocno różni się od dziennego (mocno Cię uspokoję!) oraz jak się na nie organizacyjnie przygotować.
 • jak reagować na ewentualne trudności w procesie odpieluchowania – opowiem o najczęściej powtarzających się sytuacjach: niechęci do siadania na nocnik, mokrych wpadkach, wstrzymywaniu moczu i kału, zaparciach nawykowych, prośbach o zakładanie pieluszki na czas robienia kupki.

Co dostaniesz w ramach tego szkolenia?

 • nielimitowany czasowo dostęp do nagrania wideo mojego szkolenia - z napisami. Dzięki napisom ze szkolenia mogą korzystać osoby z wadą słuchu.
 • wersję audio szkolenia (do słuchania) – gdybyś potrzebowała odświeżyć sobie wiedzę w trakcie spaceru, jazdy samochodem itd.

Link do strony, na której odbędzie się szkolenie otrzymujesz automatycznie po zakupie! Dostęp dostaniesz mailowo zaraz po zaksięgowaniu płatności.


Nagranie możesz oglądać kiedy chcesz, gdzie chcesz i ile razy chcesz. Materiały znajdą się na specjalnej platformie online i masz do nich dostęp na smartfonie, komputerze czy tablecie przez całą dobę, bez konieczności instalowania jakichkolwiek programów.


Przyswajasz wiedzę wszędzie tam, gdzie masz swój telefon: na placu zabaw, w kolejce na poczcie itd.

Z tego szkolenia skorzystało dotychczas ponad 4000 osób!

To szkolenie online jest dla mam, które:

 • chcą, żeby odpieluchowanie przebiegło bez stresu;
 • szukają aktualnej wiedzy;
 • patrzą na rozwój i zdrowie swojego dziecka w długoterminowej perspektywie;
 • chciałyby do jesieni odpieluchować dziecko – pod warunkiem, że jest na to gotowe;
 • mają dwie i pół godziny na zapoznanie się z materiałami, które przedstawią im cały proces krok po kroku.

To szkolenie online NIE JEST dla mam, które:

 • chcą szybkich efektów w dwa dni, bez patrzenia na to, czy dziecko jest w ogóle gotowe na odpieluchowanie;
 • przedkładają efekt nad sposób zdobywania umiejętności i w związku z tym akceptują przemocowe rozwiązania.

Ile to wszystko kosztuje?

Całą moją wiedzę dotyczącą odpieluchowania dotychczas przekazywałam rodzicom podczas indywidualnych konsultacji, których koszt to aktualnie 350 zł oraz w czasie warsztatów, które zwykle są wyceniane na około 100 zł.

Ale nie zapłacisz nawet tyle.

Szkolenie online mogę Ci zaproponować za:

77 zł !

Ta cena jest niska, biorąc pod uwagę to, ile czasu, energii i pieniędzy poświęciłam, żeby zebrać aktualną wiedzę z anglojęzycznych źródeł i przekazać ci to, co najważniejsze.

Mogę Ci zaproponować taką kwotę, ponieważ przy szkoleniach online odpada cały koszt wynajmu sali, cateringu, dojazdu itd.

(czyli mniej niż 2 paczki pieluch)

Obecnie nie ma możliwości zakupu dostępu do szkolenia.


Zapisz się na listę zainteresowanych, aby otrzymać powiadomienie, gdy ponownie ruszy sprzedaż:

ZAPISZ MNIE NA LISTĘ
ZAINTERESOWANYCH

Ale to nie wszystko, bo poza szkoleniem będę miała dla Ciebie jeszcze

6 bonusów!

 • notatka wizualna podsumowująca całą wiedzę ze szkolenia w graficznej formie – drukujesz, wieszasz na lodówce i jeden rzut okiem wystarczy, żeby sobie wszystko przypomnieć (plik pdf);
 • checklista “Jak się przygotować?”, dzięki której w jednym miejscu masz zebrane wszystkie istotne kwestie do dopilnowania przed “dniem zero” (plik pdf);
 • lista polecanych książeczek o odpieluchowaniu dla dziecka (plik pdf);
 • lista produktów moczopędnych, których podawania unika się wieczorem w trakcie odpieluchowania nocnego (plik pdf);
 • rekomendacje medyczne dotyczące diagnozy i leczenia moczenia nocnego (plik pdf);
 • rabat – 20% na kolejny mój produkt online.

Przyznasz, że koszt niecałych dwóch paczek pieluch w zamian za usystematyzowaną wiedzę, jak się ich pozbyć, to dobra inwestycja.

Ile jest dla Ciebie warte uczucie spokoju i pewności siebie?

Zobacz, co na temat szkolenia mówią Uczestniczki jego poprzedniej edycji:

Pozdrawiam ciepło,

Magdalena Komsta

To jest dobry moment.

Skoro nadal czytasz, to prawdopodobnie jesteś mocno zainteresowana odpieluchowaniem.

Czy chcesz ruszyć wreszcie z tematem, czy będziesz nadal sama tracić czas na poszukiwanie wiarygodnych informacji w zalewie sprzecznych treści w internecie?

To szkolenie pomoże Ci wzmocnić swoją macierzyńską pewność siebie i przeprowadzić odpieluchowanie dziecka bez szkody dla Waszej relacji. Swoją wiedzą wsparłam już wielu rodziców. Jestem przekonana, że ta wiedza pomoże także Tobie.

PS 2. Zebrałam najczęściej pojawiające się pytania dotyczące szkolenia (FAQ):

PS. Wyobraź sobie, że następną jesień Twoje dziecko spędza już bez pieluch.

Na co wydasz dodatkowe kilkaset złotych zaoszczędzonych na pieluszkach: weekendowy wyjazd rodzinny, rowerek biegowy, a może coś dla Ciebie?

To Twoje pieniądze, zrobisz z nimi co chcesz ;)

+Czy szkolenie odbywa się na żywo?

Nie, otrzymujesz nagranie szkolenia, które odbyło się 24.04.2020.

+Kiedy otrzymam dostęp do szkolenia?

Link do strony, na której odbędzie się szkolenie otrzymasz automatycznie po zaksięgowaniu wpłaty.

+Na ile otrzymuję dostęp do szkolenia?

Dostęp do szkolenia otrzymujesz na zawsze. Jego nagranie możesz oglądać tyle razy, ile zechcesz.

+Ile razy mogę obejrzeć szkolenie?

Tyle razy, ile zechcesz. Dostęp do nagrania szkolenia otrzymujesz na zawsze.

+Czy notatkę wizualną otrzymam pocztą?

Nie, wszystkie pliki będą dostępne do pobrania na platformie internetowej.

+Czy potrzebuję jakiegoś specjalnego programu, żeby obejrzeć szkolenie?

Nie, wszystkie materiały są dostępne na platformie – tam oglądasz filmy, ściągasz pliki i inne materiały.

+Czy mogę pobrać na swój komputer materiały wideo?

Nie, film możesz oglądać na platformie. Nie da się go pobrać na swój dysk.

+Moje dziecko ma dopiero roczek, czy to szkolenie jest dla mnie?

Tak! Dowiesz się dzięki niemu, jak rozpoznać sygnały gotowości na odpieluchowanie i będzie Ci łatwiej odpierać presję rodziny czy znajomych, którzy mogą zbyt wcześnie naciskać na naukę korzystania

z nocnika.

+Moje dziecko robi kupkę do nocnika, ale nie chce w nim robić siusiu (albo odwrotnie). Czy w szkoleniu znajdę rady dotyczące tego tematu?

Tak, jeden z modułów szkolenia dotyczy sytuacji, w których coś w odpieluchowaniu poszło “nie tak”

i potencjalnych przyczyn, a także sposobów rozwiązania trudności.

+Moje dziecko cierpi na zaparcia nawykowe. Czy to szkolenie jest dla mnie?

Tak, aczkolwiek zachęcam do jednoczesnej współpracy z lekarzem pediatrą lub gastrologiem w celu uregulowania wypróżnień dziecka przed rozpoczęciem procesu odpieluchowania.

Copyright © 2020 Magdalena Komsta wymagajace.pl | Polityka prywatności